Examples Of Multiplication Word Problems

It's important that your child becomes familiar with word problems since they're featured on standardized tests and because they can illustrate the role that math plays in real life. If you want your child to get additional practice with multiplication word problems, you can find tips on creating your own, as well as some sample problems, below.

Find available tutors

Tips for Creating Multiplication Word Problems

If your child is just learning multiplication, you should keep the word problems simple. Only use multiplication facts that he or she is familiar with. In addition, try to formulate problems that can be solved in one step.

If your child is more advanced, you can include more difficult numbers, including fractions and decimals. Just make sure the numbers you choose are at an appropriate level of difficulty for your child. His or her textbook and teacher can be good references if you're unsure.

Additionally, you might want to incorporate real-life situations into your word problems. For example, if you're throwing a party, you could have your child calculate how much food will be needed. Similarly, if you're making the food for your party and you need to double a recipe, have your child multiply the measurements by two. Real-life application can help students understand why they're learning a topic in school.

Word Problems by Grade Level

Third

In third grade, students typically memorize the times tables for 0-12. It's especially important to keep numbers simple and familiar for kids at this age for two reasons: you don't want to discourage them and you want to reinforce their times tables facts as much as possible.

  1. Karen is taking cookies to school for her birthday. If she takes three packages of cookies, and each package has ten cookies, how many cookies can she hand out? (Answer: 30)
  2. In every box of pencils, there are three red pencils and four blue pencils. If there are ten boxes of pencils, how many pencils are there of each color? (Answer: 30 red pencils and 40 blue pencils)

Fourth

In fourth grade, students learn to multiply whole numbers and fractions.

  1. Every day, Mitchell runs 2/3 of a mile. How many miles will he have run at the end of one week? (Answer: 4 2/3 miles)
  2. Each person at a party ate 1/4 of a pizza. If there were 8 people at the party, how many pizzas were there? (Answer: 2 pizzas)

Fifth

In fifth grade, students begin to multiply numbers with decimals. Rounding to the hundredths place is also covered at this level. If your child is at this age, money is a great topic for word problems because it incorporates decimals and is a practical skill to practice.

  1. If a box of chocolate chip cookies costs $3.00, and a box of sugar cookies costs $2.50, what's the total cost for 15 boxes of chocolate chip cookies and 20 boxes of sugar cookies? (Answer: $95.00)
  2. At a restaurant, Hanna's total is $25.10. If she wants to tip the waiter 20%, how much will her final bill be? (Answer: $30.12)
Did you find this useful? If so, please let others know!

Other Articles You May Be Interested In

We Found 7 Tutors You Might Be Interested In

Huntington Learning

  • What Huntington Learning offers:
  • Online and in-center tutoring
  • One on one tutoring
  • Every Huntington tutor is certified and trained extensively on the most effective teaching methods
In-Center and Online

K12

  • What K12 offers:
  • Online tutoring
  • Has a strong and effective partnership with public and private schools
  • AdvancED-accredited corporation meeting the highest standards of educational management
Online Only

Kaplan Kids

  • What Kaplan Kids offers:
  • Online tutoring
  • Customized learning plans
  • Real-Time Progress Reports track your child's progress
Online Only

Kumon

  • What Kumon offers:
  • In-center tutoring
  • Individualized programs for your child
  • Helps your child develop the skills and study habits needed to improve their academic performance
In-Center and Online

Sylvan Learning

  • What Sylvan Learning offers:
  • Online and in-center tutoring
  • Sylvan tutors are certified teachers who provide personalized instruction
  • Regular assessment and progress reports
In-Home, In-Center and Online

Tutor Doctor

  • What Tutor Doctor offers:
  • In-Home tutoring
  • One on one attention by the tutor
  • Develops personlized programs by working with your child's existing homework
In-Home Only

TutorVista

  • What TutorVista offers:
  • Online tutoring
  • Student works one-on-one with a professional tutor
  • Using the virtual whiteboard workspace to share problems, solutions and explanations
Online Only

Help Your Child Succeed

Our Commitment to You

  • Free Help from Teachers

  • Free Learning Materials

  • Helping Disadvantaged Youth